Serbest Tüketici Ne demek?

Özellikle kış mevsiminde büyük sorun ve sıkıntı olan elektrik faturaları, yapılan zamlardan sonra ailelerin ve iş yeri sahiplerinin işini gittikçe zorlaştırıyor. Pek çok kullanım eşyalarının elektronik olması ve en önemlisi de doğalgaz tüketiminin artması, insanları dara düşürmeye yetiyor. Faturasını ödeyemeyen aileler, tasarruf yapma yollarına başvururken, diğer taraftan da evimizde kullandığımız eşyalarda sınırlamalar getirmek zorunda kalıyoruz.

 
Bütün bunların yanı sıra, kullandığımız tüketimin dışında, anlayamadığımız türden faturalarımıza yansıtılan bedeller var. Ödemek zorunda bırakılıyoruz ve kimsenin bu konuda yaptığı itirazları sonuç bulmuyor. Yeni açıklamalara göre, aylık elektrik faturası 150 TL’yi bulan kişilerin serbest tüketici konumuna girdiği ve tüketeceği elektrik tedarikçisini belirleyebileceği söylendi.

indirimli enerji

indirimli enerji

Kısaca, ev yada iş yerlerinizde kullandığınız elektrik faturası 150 TL’yi buluyorsa, siz serbest tüketici oluyorsunuz demektir. Yani genel dağıtım şirketinden yararlanmak istemediğinizi belirterek, istediğiniz ve kendinizin seçebileceği bir firma ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda ucuz elektrik satışı yapan pek çok firma bulunuyor. Markasına ve kalitesine güvendiğiniz bir firma ile görüşüp, iş yerinizde yada evinizde ucuz elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

 
Kampanyalar ve ciddi indirimler sunan elektrik bayilikleri, vatandaşların ödeme şekillerine göre yönlendirmeler yapıyor. Karşılıklı hazırlanan sözleşmeler süresince başlayan kullanımlar, akit bitimine kadar devam ediyor. Sözleşmenin bitmesi ile kullanımın da sonlandırıldığı firmalarda, sizin değerlendirmeleriniz sonucu değişiklik yapılabiliyor. Bu konuda araştırma yaparak gerekli bilgiyi edinebilmeniz mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir